Władze fundacji

Adam Bujak – Prezes Zarządu

Fotografik papieski, kawaler Orderu Orła Białego, członek Kapituły Orderu Orła Białego, mistrz fotografii o światowej sławie. Od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu – jako Janowi Pawłowi II – w jego licznych pielgrzymkach. Jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych, a także wielu zdjęć miesięcznika „Wpis”. Od 1967 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1970 należy do Royal Photographic Society w Londynie, a od 1965 do Arcybractwa Męki Pańskiej w Krakowie. Od 2009 jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Adam Bujak jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. W 2003 r. otrzymał Nagrodę Totus za „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. 5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego dzieła kilkakrotnie zostały odznaczone książkami roku, m.in. albumy „Ars. Dzieje św. Jana Marii Vianneya” (2009), „Polska. Panoramy” (2011) czy „Wiara” (2012). W 2014 roku został laureatem medalu Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), który odebrał 9 czerwca 2014 podczas wystawy Sacroexpo w Kielcach. 5 grudnia 2014 Bujakowi został wręczony Feniks Maltański, nagroda corocznie przyznawana wybitnym osobistościom kultury i sztuki, „za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich.” W lutym 2017 r. został odznaczony nagrodą Książki Roku 2016 za książkę „Dziedzictwo Chrztu. 966 – 1966 – 2016”. 3 maja 2017, w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej, prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Jest autorem zdjęć do książki „Hetman Chrystusa”. Prezes Polskiej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka.

Ewa Barańska-Jamrozik – Wiceprezes Zarządu

Ur. w 1944 roku we Lwowie. Malarka, graficzka, rysowniczka, wybitna portrecistka i karykaturzystka. Były pracownik naukowy Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaangażowana patriotka. W latach 1990. zaprojektowała wraz z mężem Attilą Jamrozikiem ponad 100 wnętrz obiektów użyteczności publicznej, w tym banków i sklepów. Projektowała też ekspozycje wystawiennicze, meble i scenografię. Laureatka trzech nagród w dziedzinie architektury wnętrz. Od lat 1990. portretuje w karykaturze czołowych polskich polityków i osoby publiczne. Ma w dorobku kilkaset karykatur. Prace swe wystawiała m.in. w Warszawie, Krakowie, Wiedniu i Nowym Jorku oraz publikowała m.in. w „Czasie” i „Dzienniku Polskim”, w austriackiej gazecie „Der Standard”. Obecnie zamieszcza swe rysunki w czasopiśmie prawniczym „Casus”. Jej rysunki często goszczą też na łamach miesięcznika kulturalnego „Wpis”, niemal od samego początku istnienia pisma.

„Teatrem twarzy” nazwał poeta Leszek Długosz jej „Portrety Polaków” w karykaturze, zamieszczone w kalendarzu „Białego Kruka” na rok 2006. Prace tej wspaniałej artystki znalazły się m.in. w książkach „Opowiem Ci o Jezusie. Ewangelia dla dzieci” z tekstem ks. bp. Antoniego Długosza, „Strachy i Lachy”, a także „Historia i polityka” prof. Andrzeja Nowaka, „Banksterzy” Janusza Szewczaka, „Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej” oraz „Utopia europejska” prof. Krzysztofa Szczerskiego.

Odznaczona Krzyżem św. Franciszka (1995), srebrnym medalem De Schola Bene Merenti, srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2001), „Medalem Kraków 2000” (2002) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Ratowania Kaplicy Loretańskiej. Wiceprezes Polskiej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka.

Adam Sosnowski – Wiceprezes Zarządu

Autor książek, dziennikarz, tłumacz i wydawca, w 2012 r. ukończył studia filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2008 r. współpracował z Dziennikiem Polskim, od 2013 r. również z Gazetą Polską Codziennie i Gazetą Polską, korespondent szwajcarskiego tygodnika „Weltwoche”. Jest redaktorem prowadzącym miesięcznika „Wpis”. Sosnowski jest autorem pięciu książek i tłumaczem kilkunastu pozycji z języka polskiego na niemiecki. Jest laureatem nagrody „Książki Miesiąca” rozdawanej przez Magazyn Literacki „Książki” oraz Bibliotekę Narodową za publikacje „Pamiętnik konklawe” oraz „Franciszek. Prawdziwa historia życia” oraz laureatem nagrody „Książki Roku 2017” za redakcję książki „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”.