Wydanie książki „Niezłomna i sprawiedliwa. Wspomnienia bohaterki II wojny światowej”

29 września 2023 r. miała miejsce premiera książki „Niezłomna i sprawiedliwa. Wspomnienia bohaterki II wojny światowej”, autorstwa Marianny Krasnodębskiej, wydanej przez Polską Fundację Humanistyczną im. Wincentego Kadłubka.

W publikacji tej znajdują się niezwykłe wspomnienia nieprawdopodobnie odważnej kobiety, oficera Armii Krajowej, dowódcy dziewczęcej drużyny działającej na Lubelszczyźnie, zaangażowanej także w pomoc Żydom, odznaczonej w 2001 r. medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Marianna Jarosz-Krasnodębska – urodzona 10 października 1923 r. – dorastała jako córka powszechnie szanowanego obywatela miasta Piaski, otoczona miłością rodziców i licznego rodzeństwa. Beztroską młodość przerwał wybuch II wojny światowej; trzech braci 16-letniej Marianny (podobnie jak jej szwagier) walczyło w wojnie obronnej w czasie tragicznego września 1939 r. Po załamaniu się polskiej obrony i nastaniu tragicznej rzeczywistości niemieckiej okupacji młoda dziewczyna i jej bracia nie rezygnują z dalszej walki, angażując się najpierw w strukturach Związku Walki Zbrojnej, później zaś AK. Czterech spośród sześciu braci naszej bohaterki zapłaciło za to najwyższą cenę – zginęli z rąk wroga. Jej się udało, choć jej życie nie raz i nie dwa było poważnie zagrożone. Marianna ps. „Wiochna” walczyła zarówno jako dowódca drużyny AK, jak i jako łączniczka, z narażeniem życia pomagając także Żydom z getta w Piaskach.

Po zakończeniu wojny jako były żołnierz Armii Krajowej uznana została przez komunistyczną władzę za „wroga Polski Ludowej”, nękana była najsurowszymi formami przesłuchań prowadzonych przez funkcjonariuszy bezpieki. Całymi latami nie mogła znaleźć godnego zatrudnienia. Doczekała jednak wolnej Polski, w której znalazła uznanie. W 2008 r. Marianna Jarosz-Krasnodębska otrzymała z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.